Ochrona drog oddechowych Detekcja Dekontaminacja Ochrona ciala

Aktualności:

29 stycznia 2017 - Po kolejnej dłuższej przerwie podyktowanej pracami związanymi z przygotowaniem stałej ekspozycji kolekcji która zostanie udostępniona zwiedzającym w Oświęcimiu na niniejszym wortalu pojawiły się nowe eksponaty. W dziale "Detekcja" znajdziemy polskiej produkcji rentgenoradiometr DPS-68 przystosowany do montaży w pojazdach i budowlach, w dziale "Literatura" pojawiła się instrukcja do amerykańskiej maski M40 z pierwszej edycji w 1988 roku a w sekcji "Pozostałe" polski przepływomierz URW-1 montowany w instalacjach filtracyjnych różnego rodzaju bunkrów i schronów oraz lampa "Schron" przeznaczona do oznaczenia wejść do schronów formacji paramilitarnych takich jak PS, ZOS, TOS, OC etc a także prawdopodobnie wojska. Na stronie przybyło także 10 nowych masek w dziale "Ochrona dróg oddechowych" co w sumie daje 161 masek zaprezentowanych tutaj a nowe egzemplarze to: bułgarskiej produkcji maska wojskowa PDE-1 będąca obok polskiej MP4 i czechosłowackiej M10 kolejną kopią amerykańskiej maski M17 które produkowano bez żadnej licencji czy pozwolenia na wykorzystanie wzoru, na stronie pojawiła się też pierwsza wojskowa maska jugosłowiańskiej produkcji model M.29 który został umieszczony w dziale "Serbia" ze względu na lokalizację producenta. W dziale "Szwecja" znajdziemy prostą cywilną powojenną maskę Typ 32 wzorowaną jeszcze na modelach drugowojennych a grono brytyjskich masek zasiliła znana drugowojenna maska lekka Mk.II Lightweight Service Respirator będąca jedną z pierwszych masowo produkowanych masek na świecie która miała umieszczony filtropochłaniacz po lewej stronie aby ułatwić celowanie w masce. Dodatkowo pojawiła się na stronie pierwsza maska litewska model AD-35 produkowany dla wojska w latach 30 wykonany jeszcze ze skóry. Nową dziesiątkę masek dopełnia 5 egzemplarzy produkcji amerykańskiej i są to kolejno: Training Gas Mask wykonana z pierwszych masek C.E.M. które były kiepskiej jakości przez co przeznaczono je do ćwiczeń, drugowojenna maska ćwiczebna M2 Training Gas Mask, dwie maski lekkie M3 i M4 oraz maska M8 Snout.

1 czerwca 2016 - W dziale "Literatura" umieściłem 15 publikacji w postaci książek, instrukcji, katalogów etc które stanowią ważne źródło informacji publikowanych na tym wortalu. W kategorii "Dekontaminacja" znalazło się 6 nowych eksponatów pochodzących z armii Brytyjskiej(DKP No.1 MK 1, No.2 Mk1), Polskiej(IPLS, IZS, IPR-2) i Rosyjskiej(IDPS-69). W sekcji "Ochrona ciała" pojawił się Amerykański Leather Dressing a w "Detekcja" 5 nowych eksponatów w postaci radzieckiego rentgenoradiometru DP-3B oraz polskich DP-66M, D-08, przyrządu POW i suwaka dozymetrycznego. W kategorii "Ochrona dróg oddechowych" znajdziemy 12 nowych masek w tym 2 węgierskie maski wojskowe z okresu zimnej wojny, 2 różne wersje hiszpańskiej powojennej wojskowej maski M3, 3 amerykańskie wojskowe z lat 30/40, dwie radzieckie maski izolacyjne z serii IP46, chińską współczesną wojskową maskę MF-11B, oraz 2 bułgarskiej produkcji kopie masek radzieckich ShM-41M i PMG.

30 kwietnia 2016 - Po dłuższej przerwie na stronie umieściłem 22 nowe maski dobijając tym samym do 139 różnych egzemplarzy zaprezentowanych na tej stronie. W dziale "Szwajcaria" znajdziemy dwie nowe wojskowe powojenne maski GM53 i SM74, w dziale z maskami holenderskimi pojawił się pierwszy powojenny model maski produkowany dla armii holenderskiej, do działu "Polska" doszły dwie różne wersje pierwszej polskiej powojennej maski cywilnej określanej mianem "Typu Cywilnego" w tym jedna produkowana dla dzieci z czerwonej gumy. Dział z maskami łotewskimi wzbogacił się o cywilną maskę kapturową z okresu II Wojny Światowej będącą kopią niemieckich masek cywilnych natomiast do masek francuskich doszło aż 11 masek produkowanych w latach 20 i 30 tak dla wojska jak i przemysłu oraz ludności cywilnej. W dziale "Rosja" znajdziemy dwie wczesne maski kapturowe do aparatów oddechowych, w dziale "Niemcy" produkowaną na bazie wojskowych masek III Rzeszy S-Maskę, w dziale "Dania" wojskową maskę powojenną M49/53 a w dziale "Japonia" bliżej nieznaną maskę wyprodukowaną przez firmę STS, prawdopodobnie o przeznaczeniu cywilnym, z pochłaniaczem przykręcanym bezpośrednio do maski.

Czytaj więcej: Nowości na stronie