Nazwa: Jednorázová Pláštěnka JP75(Jednorázová protichemická pláštěnka vz.75)

Rok produkcji: 1990

Producent: ?

Rozmiar: 2

Pochodzenie: Czechosłowacja

Przeznaczenie: Wojsko

Kombinezon przeciwchemiczny JP75 od połowy lat 70 jest podstawowym modelem środków zabezpieczenia skóry przed szkodliwym działaniem bojowych środków trujących w ČSLA oraz później w armiach Słowacji i Czeskiej Republiki. Płaszcze JP75 były produkowane w 3 wielkościach, rozmiar 1 dla osób do 170 cm wzrostu, 2 dla wzrostu od 171 cm do 179 cm oraz 3 dla żołnierzy powyżej 180 cm. Buty są dostępne w dwóch rozmiarach 1 dla obuwia o rozmiarach do 29 i rozmiar 2 dla obuwia powyżej rozmiaru 29. Rękawice trój palczaste są produkowane w jednym rozmiarze i tak jak w przypadku butów nie rozróżnia się lewych i prawych. Dosyć nietypowym rozwiązaniem wydaje się być zastosowany materiał w postaci grubej folii polietylenowej. Peleryna kompletu posiada od wewnątrz dwie kieszenie przeznaczone na umieszczenie w nich butów i rękawic. Krój jest na tyle obszerny że jak w przypadku większości kombinezonów przeciwchemicznych pozwala na noszenie pod kombinezonem wyposażenia osobistego łącznie z plecakiem nawet na umundurowaniu zimowym. Poza ochroną przed BST, tak jak inne kombinezony o zastosowaniu wojskowym zapewnia ochronę przed bronią biologiczną, cząsteczkami radioaktywnymi z opadu po wybuchu nuklearnym a także częściowo zapewnia ochronę przed promieniowaniem cieplnym powstałym w wyniku eksplozji nuklearnej i środkami zapalającymi. Kombinezon wyciągnięty z foliowego opakowania przenosiło się w specjalnie do tego przeznaczonej dolnej części toreb na maski M10 i M10M. W przeciwieństwie do lekkiej odzieży ochronnej z tego samego okresu produkowanej w innych państwach bloku wschodniego, JP75 były przewidziane na jednorazowe użycie w warunkach skażenia, wyjątkami od tej reguły były jedynie sytuacje gdy niemożliwe było pobranie nowych kompletów wtedy skażone były poddawane zabiegom odkażającym. Ich produkcję zakończono we wczesnych latach 90 gdy weszła do produkcji nowsza odzież ochronna lekka JP90.

Nazwa: Cover, Protective, Individual

Rok produkcji: 1945

Producent:

Rozmiar:

Pochodzenie: USA

Przeznaczenie: Wojsko

Nazwa: Leather Dressing Vesicant Gas Resistant M2

Rok produkcji: 1977

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Przeznaczenie: Wojsko

 

Nazwa: Suit, Chemical Protective, Class 1

Rok produkcji: 1986

Producent: ?

Rozmiar: X-Small

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Przeznaczenie: Wojsko

Suit Chemical Protective to przeciwchemiczna odzież filtracyjna produkowana na potrzeby US Army a także będąca przez pewien okres na wyposażeniu kilku państw należących do NATO jak np. Belgia.

Odzież ta występuje także powszechnie pod nazwami Battle Dress Overgarment(BDO), Overgarment(OG84) czy Chemical Protective Overgarment(CPOG). W hermetycznie pakowanej torbie plastykowej znajduje się kurtka bez kaptura i spodnie bez szelek. Wersje w kamuflażu były oznaczone literą "C" na opakowaniu, produkcję ich rozpoczęto w 1981 roku, występowały w wersji "woodland" oraz "desert"(6-color) i są wymienne z wersją "olive green" w która wg. instrukcji z 1993 roku nadal była zaopatrywana armia amerykańska jednak już wtedy wykorzystywano wyprodukowane zapasy tej odzieży i po wyczerpaniu ich wersja OD miała przestać być użytkowana. Rodzaje kamuflażu były oznaczone na opakowaniu klasami i tak kolejno "Class 1" to kamuflaż woodland, "Class 2" to kamuflaż 6 color desert natomiast "Class 3" to 3 color desert produkowany od 1991 roku. Wg. instrukcji z 1993 roku w tymże już okresie 6 color był zastępowany stopniowo kamuflażem 3 color.

W normalnych warunkach odzież ta powinna być ubierana na mundur jednakże w gorącym klimacie może być ubierana na bieliznę a w zimnym klimacie pod ubranie arktyczne dla kamuflażu. CPOG zapewnia ochronę przed oparami i kroplami bojowych środków trujących, bronią biologiczną oraz beta- i alfa-radioaktywnymi cząsteczkami. CPOG nie są przewidywane do poddania dekontaminacji, re-impregnowaniu czy praniu i powinny zostać zniszczone po ekspozycji na bojowe środku trujące. Kontakt z paliwami, olejami i smarami w znacznym stopniu obniża właściwości ochronne. Wersje BDO/OG84 w kamuflażu, zewnętrzną powłokę wykonaną z nylonu/bawełny mają dodatkowo trwale impregnowaną, jednakże pomimo iż są one wodoodporne to nie są wodoszczelne i właściwości ochronne mogą ulec znacznemu pogorszeniu jeśli odzież jest przemoczona.

 

Od sierpnia 1997 roku gdy weszła do ogólno wojskowego użytku odzież JSLIST kombinezony te były stopniowo wypierane i zastępowane przez nowszy model.

Nazwa: CWU-66/P Coveralls-Chemical Defense

Rok produkcji: 2010

Producent: ?

Rozmiar: 38 Regular

Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Przeznaczenie: Wojsko(Personel latający)

Kombinezon CWU-66/P jest lekkim filtracyjnym kombinezonem przeznaczonym dla załóg samolotów wykonujących zadania w miejscach gdzie może wystąpić ewentualne skażenie bronią chemiczną. Tak jak w przypadku innych współczesnych amerykańskich kombinezonów filtracyjnych po wyprodukowaniu i zamknięciu kombinezon zostaje objęty 5 letnim okresem przydatności do użycia w przypadku magazynowania i nie rozhermetyzowania się plastykowej torby. W trakcie użytkowania może być prany do 10 razy nie tracąc swoich właściwości ochronnych. Ponadto poza wersją w kolorze zielonym występuje także wersja pustynna oznaczona CWU-77/P.

Nazwa: ABC Schutzüberwurf(Pélerine de protection ABC, Mantellina di protezione ABC)

Rok produkcji: 1967

Producent: JR

Rozmiar: Nie dotyczy

Pochodzenie: Szwajcaria

Przeznaczenie: Wojsko/Obrona Cywilna/Ludność Cywilna

Armia szwajcarska zamiast wyposażyć swoich żołnierzy w pełne kombinezony przeciwchemiczne jak to miało miejsce w wielu armiach innych państw w czasie zimnej wojny, podobnie jak armia norweska i jugosłowiańska wyekwipowała, każdego w lekkie, zajmujące niewiele miejsca narzutki chroniące przed opadem radioaktywny, a także aerozolami bakteryjnymi i kropelkami środków chemicznych. Wykonana z czarnego, prześwitującego pod światło, foliowego tworzywa, z rozcięciem z przodu wyposażonym w dwa metalowe klipsy zapinane po nałożeniu. Waga 320 gram i rozmiar 16 x 11 x 5,5 cm(po rozpakowaniu długość całkowita 165 cm) były niewątpliwą zaletą jednak jednocześnie nie dając tak pełnej ochrony jak całopostaciowe kombinezony szczególnie że ten model nie był wyposażony w tzw. pończochy ochronne. Poza tymi narzutkami na wyposażeniu znajdowały się także pełne kombinezony przeciwchemiczne które jedynie były wydawane niektórym oddziałom których specyfika pracy tego wymagała. Brak informacji na temat pełnej nazwy producenta używającego skrótu JR jednak tego typu narzutki były też produkowane przez bardziej znaną szwajcarską firmę Huber+Suhner AG który używał na etykiecie tuszowej sygnatury HS.

Produkowana także w wersji dla formacji Obrony Cywilnej i ludności cywilnej która różniła się jedynie etykietą na której napis w górnym lewym rogu zamiast "Schweizerische Armee" brzmiał "Zivilschutz". Produkowano je od 1965 do co najmniej do 1970 roku.